• BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ALTIN (ONS)
  2.414,64
  % 1,64
 • ALTIN (TL/GR)
  2.498,17
  % 1,32
 • ÇEYREK ALTIN
  4.035,00
  % 1,11
 • 22 AYAR BILEZIK
  2.277,31
  % 1,52

Temettü Nedir? Temettü Verildikten Sonra Hisse Fiyatı Neden Düşer? 

Temettü Nedir? Temettü Verildikten Sonra Hisse Fiyatı Neden Düşer? 

Temettü yatırımına başlamadan önce neye yatırım yaptığınızı tam anlamıyla bileniz gerekiyor. Bu noktada yeni yatırımcıların bana en çok sorduğu soru ise “temettü verildikten sonra hisse fiyatı neden düşer?” oluyor. Öncelikle size “temettü nedir?” bunu anlatmaya çalışacağım.  Akabinde bu yatırımın özünü ve temelini kavramış olacaksınız. 

Temettü Nedir?

Borsa İstanbul’da işlem gören ve hisse senedi ile ortak olduğumuz şirket kâr amacıyla kurulmuş bir işletmedir. Yani amacı yaptığı üretimden, sattığı ürüne kadar her süreçte kâr elde etmektir. Elde edilen kâr ise şirketin büyümesi için kullanabilir veya ortaklarına dağıtılabilir.

İşte şirketin dağıttı bu kâra temettü denir ve tüm ortaklar yatırım hesabında bulundurduğu hisseleri oranında istifade eder. Temettü dağıtılıp dağıtılmayacağına, ne kadar ve ne zaman ödeneceğine ise genel kurul toplantılarında karar verilir.

Şimdi bir örnek üzerinden temettü ödemesi nasıl olur anlatayım;

A şirketi 10 Mart’ta hisse başına 1 TL temettü ödeme kararı aldığını açıklasın. 9 Mart akşamı seans kapandığında elinde hisse senedi olan herkes ne zaman alındığına bakılmaksızın temettüden yararlanır. Yani yatırım hesabında 1000 lot varsa 1000 TL brüt temettü alır.

Ancak ödeme hemen elinize geçmez. 2 iş günü içerisinde banka veya aracı kurumdaki hesabınıza yatar.

Temettü Verildikten Sonra Hisse Fiyatı Neden Düşer? 

Hisseyi 9 Mart’ta alsak 10 Mart’ta temettüye hak kazansak ve sonrasında hemen hisseyi satsak kazançlı olur muyuz? Maalesef temettü yatırımı böyle bir şey değil.

Hisse temettü dağıtımından bir gün önce 9 Mart akşamı 10 TL fiyatla günü kapattı. Ertesi gün 9 TL fiyatla açılır. Yani ortaklarına hisse başı ödediği temettü kadar fiyatı düşer. Ayrıca devletin aldığı %10 vergi de sizden gitmiş olur. Peki hissenin fiyatı neden düşer?

İşin bu kısmı birçok yeni yatırımcı tarafından anlaşılmıyor maalesef. Şirketin 9 Mart günü birçok mal varlığı, deposundaki stokları, marka değeri ve tabi ki kasasında para vardı. Şirketin toplam değeri bunların hepsidir. Hissenin fiyatı, şirketin değerini ifade ettiğine göre 10 Mart günü açılışta şirketin kasasından temettü ödemesi adı altında hisse başına 1 TL  eksildiği için şirketimiz artık eski değerinde değildir. Yani bir miktar değer kaybetmiştir. Dolayısı ile hissenin değerinin düşmesi çok normaldir. Şimdi de o zaman neden hisseyi satın alalım diye sorabilirsiniz.

Şöyle düşünün; ortak olduğunuz şirketin kasasındaki para size geldi evet ama şirket halen yerinde ve çalışmaya, üretmeye devam ediyorsa kasa bir yandan dolmaya devam edecek böylece temettü döngüsü oluşacak.

Her sene temettü ödese bile şirket yeniden para kazanacak ve yeniden değerlenecektir. Dolayısı ile uzun vadeli yatırım açısından bu bir sakınca değildir. Bilakis olayın doğasıdır.