• BIST 100
  9.814,19
  % 0,59
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ALTIN (ONS)
  2.343,36
  % -1,19
 • ALTIN (TL/GR)
  2.437,27
  % -0,95
 • ÇEYREK ALTIN
  4.161,00
  % -0,98
 • 22 AYAR BILEZIK
  2.318,52
  % 1,81

Obase Bilgisayar Halka Arz Şirket İncelemesi

Obase Bilgisayar Halka Arz Şirket İncelemesi

Obase Bilgisayar ve Danışmanlık Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi 28 – 29 Temmuz 2022 tarihlerinde 10,50 TL işlem fiyatı ile halka arz edilecek. Şirketin Halka arz büyüklüğü 147.000.000 TL, halka açıklık oranı 30,77% olacak. Fiyat istikrarı 15 gün süre ile Ziraat Yatırım tarafından yapılması planlanıyor.  Halka arz eden pay sahipleri için 1 yıl (Ayrıca fiyat istikrarı işlemleri kapsamında pay alınması halinde bu paylar için de 180 gün) satmama taahhütleri bulunuyor.

Şirket halka arz gelirini aşağıdaki gibi kullanarak yatırım yapacak;

%30-40’ı ile yeni ürünler
%25-35’i ile yurt dışı (Amerika) yatırım
%5-30 ile şirket alımı

OBESA-tahmini-lot

Katılımın 160.000 ile 200.000 arasında olması bekleniyor. Buna göre ortalama 900 TL‘lik alım yapabilirsiniz.

ŞİRKETİN PROFİLİ

1995 yılında kurulan OBASE, Türkiye’nin veriye dayalı yazılım geliştiren öncü bilgi teknolojisi şirketlerindendir.

220+ kişilik uzman kadrosu ile özellikle Sektörel Çözümler, İş Zekası ve Analitik Yazılım Çözümleri alanlarında hizmet sağlamaktadır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan AR-GE Merkezi onayı alan ilk yerli yazılım şirketlerinden biridir.

AR-GE Merkezi statüsünde inovatif projeler ve yazılım ürünleri geliştirerek, ulusal ve uluslararası ödüller almıştır.

Türkiye merkezli üreticiler arasında; Yazılım kategorisinde ilk 20’de, Veri Ambarı ve İş Zekası kategorisinde ise 2. sırada yer almaktadır.

OBASE, Amerika ve Türkiye ofislerinden, ulusal ve uluslararası şirketlere hizmet vermektedir.

obase ortaklık yapısı

OBASE, ilgili teknolojilere dayalı kendi ürettiği ürünler ve işbirliklerinden sağladığı çözümleri 20+ yıllık bilgi birikimi ile harmanlayarak birçok sektördeki müşterilerine yenilikçi çözümler sunmaktadır.

obase ürün ailesi

obase ihracat

obase müşteleri

obase müşteri

MÜŞTERİ ÇALIŞMA SÜRELERİ

OBASE birçok ülkede, çeşitli sektörlerdeki şirketlere geniş ürün yelpazesinde yer alan hizmetleri sunarak yoğunlaşma riskini asgari düzeye indirmektedir.

Buna ilave olarak müşteri sadakatine önem veren şirket mevcut müşterileri ile uzun süreli birliktelikler kurmakta olup 10 yıllık süre için müşteri muhafaza oranı %54’tür.

obase müşteri profili

ORGANİZASYON VE İNSAN KAYNAKLARI YAPISI

OBASE personelinin %92,4’ünün yüksek öğrenimi bulunmaktadır. Şirket, çalışanlarının akademik kariyerlerini ve akademik yayınlara katkı sağlamalarını desteklemektedir.

Şirket OBASE Akademi aracılığı ile kurum içi gelişim eğitimlerini gerçekleştirmektedir. Ayrıca, Şirket personelinin yetkinlik ve uzmanlıklarıyla dış eğitimler düzenlenerek sektör gelişimine fayda sağlanmaktadır.

Çalışanların yaklaşık %30’u 6-26 yıl çalışma tecrübesine sahiptir.

AR-GE İŞ BİRLİKLERİ VE ÇALIŞMA ALANLARI

OBASE’in birçok üniversite ve akademisyen ile akademik işbirliği bulunmaktadır. Bu anlamda insan kaynağı kalitesinin sürekli artırılması ve güncel gelişmelerin kesintisiz olarak takip edilmesi ve yeni fikirlerin ortaya çıkması amaçlanmaktadır

OBASE Arge

SATIŞLARI

2019 – 2022/3 döneminde brüt satışların yıllık bileşik büyüme oranı % 42’dir.

Şirketin yurt dışı satışları, son üç senede % 50’nin üzerinde artış göstermiş ve yurt dışı satışların toplam satışlara oranı % 23’e ulaşmıştır.

OBASE Amerika ile küresel bir şirket olma yolunda önemli bir adım atılmıştır, halka açılma ile OBASE ürün ve hizmetlerinin uluslararası pazarda büyümesi, hız ve hacim kazanması beklenmektedir.

OBASE satışları

SATIŞLARIN MALİYETLERİ VE BRÜT KÂR

Obase brüt kârı 2019 yılı ile 2022 yılının birinci çeyreği arasında %30,7 bileşik büyüme oranına sahiptir.

Brüt karlılık mevcut durumda %23 seviyelerinde seyretmektedir.

Pandemi dönemi dahil %20 brüt kar marjı korunmuştur.

Şirketin en önemli değerinin entelektüel sermayesi olması nedeniyle şirket yüksek personel gideriyle çalışmaktadır.

obase satış maliyet

YATIRIM UNSURLARI

Büyümekte Olan Sektör;

Şirket’in faaliyet gösterdiği yazılım sektörünün gelişmekte olması ve pek çok farklı ve yeni sektörün gelişmesine öncülük eden bir konumda olmasının, Şirket faaliyetleri açısından önemli bir avantaj olduğu düşünülmektedir.

Artan İhracat;

OBASE’in yurt dışı faaliyetlerini artırmak ve Amerika pazarına açılmak amacıyla şirket ortakları tarafından kurulan Obase Inc., 2018 yılında aktif bir şekilde faaliyet göstermeye başlamıştır.

OBASE, daha sonra Obase Inc.’nin ödenmiş sermayesinin tamamını temsil eden payları devralmıştır.

OBASE’in 2019 yılında %15 olan yurt dışı satış oranı son yıllarda %22-23 seviyelerine yükselmiştir. Şirket’in birçok ülkede faaliyet göstermesi ile şirketin coğrafi yoğunlaşma riskinin azaltılması hedeflenmektedir.

Müşteri Portföyü;

Birçok sektörün önde gelen oyuncularından oluşan geniş müşteri portföyü bulunmaktadır.

Müşterileri ile ilişkilerini uzun yıllar koruyan OBASE’in 10 yıllık süre için sahip olduğu %54 müşteri muhafaza etme süresi, düzenli bir gelir yapısına da olanak sağlamaktadır.

AR-GE;

Çoğu Lisans, Yüksek Lisans, ve Doktora eğitim seviyesine sahip 220+ personeli bulunmaktadır. Şirket yöneticileri uzmanlık alanlarında derin akademik ve sektörel deneyime sahip bulunmaktadır.

OBASE üniversite işbirlikleri ile yeni bilgi üretme ve bu bilgileri ürünleştirme süreçlerinde aktif rol almaktadır.

Ar-Ge merkezi statüsünden dolayı devlet teşvik ve yardımlarından yararlanan OBASE, Ar-Ge harcamalarının tamamını aktifleştirmekte ve gelecek yıllara devreden kurumlar vergisi Ar-Ge indirimine sahip bulunmaktadır.

Geniş Ürün Gamı;

Farklı sektörlere verimlilik kazandıran, kendi markası ile ürettiği birçok yenilikçi ürünleri ile Obase gelir kaynaklarının yoğunlaşma riskini azaltmakta, böylece rekabetçi ürünleri ile yeni müşteri edinme olasılığını yükseltmektedir.

Net Nakit Pozisyonu;

Yüksek nakit yaratma kapasitesine sahip olan OBASE, yıllar boyu net nakit pozisyonunu artırarak korumaktadır.

Sahip olduğu düşük borçluluk oranı, gerektiğinde dış finansman ediniminde Şirketin elini güçlendirecek önemli bir unsurdur.

Şirket halihazırda geliştirmiş olduğu ürünlerin çoğunu, güçlü nakit yapısı ve sahip olduğu teşviklerle borç almadan finanse etmiştir.

BİLANÇO

OBASE-bilanço

OBASE-bilanço-yükümlülük

OBASE-özkaynak

OBASE-gelir-tablosu