• BIST 100
  9.814,19
  % 0,59
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ALTIN (ONS)
  2.343,36
  % -1,19
 • ALTIN (TL/GR)
  2.437,27
  % -0,95
 • ÇEYREK ALTIN
  4.161,00
  % -0,98
 • 22 AYAR BILEZIK
  2.318,52
  % 1,81

Hektaş Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımına Nasıl Katılırım?

Hektaş Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımına Nasıl Katılırım?

Hektaş geçtiğimiz günlerde bedelli ve bedelsiz sermaye artırımına gideceğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından yatırımcıların kafasında konuyla alakalı pek çok soru işareti oluştu. Bu yazıda Hektaş’ın bedeli ve bedelsiz sermaye artırımıyla ilgili aklınıza takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Bedelli sermaye artırımı: Bir şirketin yeni hisse senedi çıkartması ve söz konusu bu hisseleri bir bedel karşılığında ortaklarına dağıtması suretiyle yapılan sermaye artırımıdır.

Şirket bu yöntemle

 • Yatırımları için ek bir finansman sağlar.
 • Faaliyet hacmini genişletir.
 • Sermaye problemlerini karşılayabilir.
 • Yeni yatırımcılara rüçhan hakkı tanıyabilir.

Bedelsiz sermaye artırımı: Şirketin kendi iç kaynaklarını kullanarak yapmış oldukları ve ortaklarından herhangi bir bedel istemeden hisse senedi dağıttıkları bir sermaye artırımıdır.

Bedelsiz sermaye artırımının kısa vadede bir etkisi olmayıp uzun vadede bileşik getiriye zemin hazırlar. Pahalı algısı kırılır daha çok yatırımcı çeker.

Hektaş;

 • %44 oranında Bedelsiz
 • %150 oranında Bedelli Sermaye artırımına gitti.

SPK onayından da geçen şirket bundan sonraki süreçte sermaye artırımı için bir tarih belirleyecek ve bu tarihi Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yatırımcılarına duyuracak. Ardından elinde 1 lot olan da 100 lot olan da sermaye artırımına katılmaya hak kazanacak. Yani bugünde alsanız yarın da alsanız farketmeksizin bedelli ve bedelsiz sermaye artırımına kadar elinizde bulundurduğunuz hisse oranında istifade etmiş olacaksınız.

Bedelsiz sermaye artırımı için herhangi bir işlem yapmanız gerek yok. Şirket tarafından dağıtılacak lotlar otomatik olarak hesabınıza yansıyacak. Bedelli sermaye artırımına katılmak için hesaplama yapmanız ve bu doğrultuda yatırım hesabınızda para bulundurmanız gerekiyor.

Hesaplamaya birlikte bakalım;

Bedelli sermaye artırımı için elinizdeki lotu 1.5’le çarpmanız ve buna göre bedelliye katılım tutarınızı belirlemeniz gerekiyor.

Örnek veriyorum elinizde 100 lot varsa 100 * 1.5 = 150 TL ile bedelli sermaye artırımına katılabileceksiniz.

Hem bedelli hem de bedelsiz sermaye artırımına katıldığınız var sayalım bu seferde elinizdeki elinizdeki lotu 2.94 ile çarparak mevcut lot sayınızı öğrenebilirsiniz.

Yani sermaye artırımları sonucunda 100 lotunuz varsa 100 * 2,94 = 294 lot sayısına ulaşmış olacaksınız.

Yaptığınız hesaplama sonucunda bedelliye katılmak için yatırım hesabınıza para aktardığınızı varsayıyorum. Bundan sonraki süreçte banka ve aracı kuruma göre değişen olasıklar söz konusu. Kimi banka ve aracı kurum sizden sözlü onay isterken kimisi ise yazılı bir onay istiyor.

Genel olarak hesabınızda yeterli meblağ varsa bedelli sermaye artırımına otomatik olarak katılacaksınız. Yine de aracı kurum ve bankanızı arayarak sürecin nasıl işlediğini teyit etmenizde fayda var.

Diyelim ki bedelli sermaye artırımına katılmak istemediniz. O zaman izlemeniz gereken 2 yol var.

 • Rüçhan hakkınızı bir başkasına satabilirsiniz
 • Herhangi bir işlem yapmazsınız

Ancak ikinci seçenek seçebileceğiniz en kötü yol. Size ciddi oranda maddi kayba yol açacaktır. Bu yüzden bedelliye katılmak istemiyorsanız rüçhan hakkınızı bir başkasına satmanızda fayda var.

Bölünme gerçekleştirileceği gün hektaş hissesi olan herkese HEKTSR koduyla hisse yatırılacak ve bu kodla rüçhan pazarı açılacak. Bedelliye katılmak istemeyenler rüçhanlarını nakde çevirebilecek. Başka rüçhan haklarından da satın alarak payınızı artırma imkanı da olacak.

Şimdi almak mı bedelli sonrası almak mı mantıklı?

Yüksekte maliyetlenmekten korkuyorsanız sermaye artırım sürecini bekleyin. Fakat ilk karar açıklandığında hissenin %200 arttığını da unutmayın. Uzun vadeli düşünen yatırımcının günlük fiyat hareketlerine takılmadan kademeli alımla yoluna devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.