• BIST 100
  10.677,49
  % 0,19
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2217
  % 0,27
 • € EURO
  35,0135
  % 0,09
 • £ POUND
  41,1630
  % 0,25
 • ALTIN (ONS)
  2.358,71
  % 0,34
 • ALTIN (TL/GR)
  2.442,62
  % 0,55
 • ÇEYREK ALTIN
  3.954,00
  % 1,08
 • 22 AYAR BILEZIK
  2.223,44
  % 0,07

BDDK’nın Kararı Ne Anlama Geliyor? Piyasa Karara Nasıl Tepki Verdi?

BDDK’nın Kararı Ne Anlama Geliyor? Piyasa Karara Nasıl Tepki Verdi?

BDDK, Cuma akşamı piyasa kapanışının ardından “Türk Lirası cinsinden nakdi ticari kredilerin amacına uygun kullandırılmasına yönelik sınırlamalar hakkında Kurul kararı” başlıklı bir duyuru yaptı. Peki bu kararla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu neyi amaçladı? Şirketleri neler bekliyor? Piyasayı nasıl etkiledi?

BDDK’nın Kararı Ne Anlama Geliyor?

Ömerhan Karamahmutoğlu Twitter hesabı üzerinden yatırımcılara önemli bilgiler verdi;

BDDK; TL kredi kullanıp döviz alan şirketler var, bunun önüne geçmek istiyorum diyor. Büyük resim bu kadar masum değil belki ama bugün yapmanız gereken şey sakin olmak.

Gelelim bu yeni enstrümanın detaylarına; Cuma günü piyasaların kapanışı sonrasında BDDK’dan gelen yeni düzenlemeye göre, döviz varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL’yi aşmayan şirketlere kredi kullanım durumunda döviz varlıklarını 15 milyon TL’nin üzerine çıkarmama şartı getirildi.

15 milyon TL üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketler ise bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının %10’unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak. Herkesin aklında tek bir soru, bu bir sermaye kontrolü mü? Hayır değil ama;

Bu kararlar silsilesi bana çarelerin tükendiğini, elde avuçta satacak USD’nin kalmadığını ve Kuru belirli seviyelerde tutmak için (ki çok zor) daha da ileri gidilebileceğini gösteriyor. Korkutucu olan bu. Hepsi bir inat uğruna. Bir inat uğruna ülke ekonomisi uçuruma sürükleniyor.

Bu yeni düzenleme endeks üzerinde ağırlığı olan bir çok şirketi etkilemiyor.

Bu sebeple bir daha söylüyorum sakın panik olmayın. Hisseleriniz bir anlık panikle satmayın. Psikolojinizi iyi yönetin.

Karara Şirketler Nasıl Tepki Verdi?

BDDK kararına şirketler KAP üzerinden açıklama yaptılar. Bu şirketlerden bazıları şirketlerinin faaliyetleri ve finansal tabloları üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağı öngörüldüğü açıklamasını yaparken bazı şirketler de kredilere erişimin kısıtlanmasının doğru olmadığını belirttiler.

BİST 100 açılışında bankalar, telekomünikasyon ve yatırım endeksleri düşüş yaşıyor. Kurda ise 16’ya doğru düşüş yaşanmasının ardından son saatte işlemler 16,55’ten geçiyor.

Kredileri sınırlayan kararın KKM ve Eurobond gibi ürünlere talebi artırması bekleniyor.